3 0
25 21 25 22 25 17 0 0 0 0
3 0
25 20 25 23 25 16 0 0 0 0

ME U22M: Polska - Holandia 3:0. Biało-Czerwoni bez straty seta zakończyli fazę grupową

Polska pokonała Holandię 3:0 (27:25, 25:19, 25:27) w ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw Europy do lat 22, które od wtorku do niedzieli rozgrywane są w Holandii. Biało-Czerwoni jeszcze przed pierwszym gwizdkiem mieli zapewniony awans do półfinału, do którego przystąpią z pierwszego miejsca. Spotkania półfinałowe i finałowe zostaną rozegrane odpowiednio w sobotę i niedzielę w Apeldoorn.

Podopieczni Dariusza Luksa od początku bardzo dobrze spisują się na mistrzostwach Starego Kontynentu, które są rozgrywane w dwóch holenderskich miastach - Groningen i Apeldoorn. Polacy w dwóch pierwszych meczach bez straty seta pokonali odpowiednio Hiszpanię i Węgry.

W czwartek polska drużyna, która była już pewna awansu do półfinału czempionatu zmierzyła się z gospodarzami turnieju - Holendrami. Stawką tego spotkania było pierwsze miejsce w grupie. - Zadajemy sobie sprawę z tego, jaką wagę będzie miał dla nas ten mecz. Jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Nie tylko Holendrzy mają po swojej stronie wsparcie kibiców, my również ich mamy, zarówno od kibiców w hali, jak i tych którzy wspierają nas z Polski, co bardzo doceniamy - powiedział przed meczem Piotr Śliwka, przyjmujący reprezentacji Polski.

Początek pierwszej partii rozpoczął się od równej gry punkt za punkt 5:5. W połowie partii Polakom udało się zbudować dwupunktową przewagę 14:12. Dobrze serwował Bartosz Grzona, a także Tytus Nowik 16:12. Wydawało się, że Biało-Czerwoni mają grę pod kontrolą. Nic bardziej mylnego. Mimo że Polacy prowadzili 24:22, rywale świetnie spisywali się w obronie i wyprowadzali skuteczne kontrataki, które dały im remis 24:24. w decydujących akcjach więcej zimnej krwi zachował polski zespół. W ostatniej akcji Jakub Nowak popisał się szczelnym blokiem 27:25.

Początek drugie seta miał zupełnie inny przebieg. W pierwszych akcjach lepiej spisywali się Holendrzy 8:6. Biało-Czerwoni szybko dorobili straty 10:10, a chwilę później wyszli na prowadzenie. Ręki w polu serwisowym nie zwalniał Nowik 14:10. W tym fragmencie gry gospodarze zaczęli popełniać proste błędy 11:16. Warto podkreślić dużo lepszą skuteczność polskich zawodników w kontrataku. Tego seta skutecznym atakiem z prawego skrzydła zakończył Nowik 25:19.

Podopieczni duetu trenerskiego Dariusz Luks - Konrad Cop poszli za ciosem. W trzecim secie dość szybko wyszli na prowadzenie 6:3. Na zagrywce dobrze spisywał się Radosław Puczkowski. Siatkarze z Holandii nie mieli zamiaru składać broni. Dzięki cierpliwej grze w obronie w połowie partii doprowadzili do remisu 16:16. Końcówka partii była nerwowa. Gospodarze wyszli na prowadzenie 21:19. Biało-Czerwoni musieli odrabiać straty. Podczas gry na przewagi zachowali chłodną głowę i wygrali 27:25, a tym samym cały mecz 3:0.

Polska: Bartosz Grzona, Kajetan Kubicki, Tytus Nowik, Mateusz Kufka, Piotr Śliwka, Jakub Nowak, Kuba Hawryluk (l) oraz Maksymilian Granieczny (L), Damian Biliński, Igor Zawadzki, Maksym Kędzierski, Jakub Majchrzak.

Holandia: Beau Wortelboer, Thomas Van Bladel, Kees Merkx, Guue Boer, Sjoerd Zegwaard, Thomas Sleurink, Samuel Talbott (L) oraz Kyran Versteegen, Jesse Hanemaaijer, Youri EbbelaarHolandia: Beau Wortelboer, Thomas Van Bladel, Kees Merkx, Guue Boer, Sjoerd Zegwaard, Thomas Sleurink, Samuel Talbott (L) oraz Kyran Versteegen, Jesse Hanemaaijer, Youri Ebbelaar, Jelle Bosma.