3 0
25 21 25 22 25 17 0 0 0 0
3 0
25 20 25 23 25 16 0 0 0 0

Memoriał im. Janusza Sikorskiego: pierwsze miejsce dla KS Lechii, a trzecie dla Stali

W sobotę zakończył się w Częstochowie I Memoriał im. Janusza Sikorskiego. W meczu o trzecie miejsce Stal Nysa S.A. pokonała Exact Systems Norwid Częstochowa 3:2. O pierwsze miejsce na koniec turnieju zagrała natomiast KS Lechia 1923 Tomaszów Mazowiecki i LUK Politechnika Lublin. Po zaciętym boju ze zwycięstwa cieszyli się tomaszowianie 3:2.

Stal Nysa S.A. - Exact Systems Norwid Częstochowa 3:2 (25:22, 24:26, 14:25, 32:30, 15:12), MVP: Mariusz Schamlewski oraz Mateusz Piotrowski
W sobotę o trzecie miejsce w I Memoriale im. Janusza Sikorskiego przyszło powalczyć drużynie z Nysy i Częstochowy. Nysianie przegrali w piątek dość łatwo z KS Lechią 1923 Tomaszów Mazowiecki 0:3. Z kolei częstochowianie musieli uznać wyższość siatkarzy LUK Politechniki lublin, którzy również potrzebowali tylko trzech setów, aby pokonać gospodarzy turnieju.

Pierwsza partia meczu była wyrównana, choć zespołom przytrafiały się proste błędy własne 16:16. W końcówce nysianie dobrze czytali grę rywali i ustawiali szczelny blok 23:21. Wygraną skutecznym atakiem ze środka przypieczętował Jarosław Mucha 25:22.

Drugi set lepiej rozpoczął się dla Nysy 10:8. Do drugiej połowy partii zespoły toczyły w miarę równą walkę 17:16. W końcówce serią dobrych serwisów popisał się Bartosz Bućko 19:16. Podopieczni Tomasza Wasilkowskiego nie poddali się i odrobili straty. Wyrównaną końcówkę rozstrzygnęli na swoją stronę 26:24.

Trzecia odsłona spotkania od początku do końca toczyła się pod dyktando siatkarzy z Częstochowy. Dominowali na parkiecie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, wygrywając pewnie 25:14.

Czwarty set zaczął się od dobrej zagrywki Damiana Koguta 3:1. W ataku dobrze spisywał się spisywał się Kamil Kosiba 5:2. Nysianie jednak szybko odpowiedzieli równie dobrym serwisem 5:6 i 7:7. Do końca seta gra była równa. Nerwową końcówkę graną na przewagi na swoją stronę rozstrzygnęli podopieczni Krzysztofa Stelmacha 32:30).

Tie-breaka zespoły zaczęły od równej gry punkt za punkt 3:3. Przed zmianą stron na nieznaczne, jednopunktowe prowadzenie wyszli częstochowianie 8:7. Do końca gra była wyrównana, choć czasem zawodnikom przytrafiały się proste błędy 11:11. Ostatecznie zwyciężyła Stal 15:12 i całym meczu 3:2.

KS Lechia 1923 Tomaszów Mazowiecki  - LUK Politechnika Lublin (25:17, 25:22, 14:25, 21:25, 16:14) MVP: Krzysztof Pigłowski oraz Damian Wierzbicki
W spotkaniu o pierwsze miejsce na koniec I Memoriału im. Janusza Sikorskiego po przeciwnych stronach siatki stanęli zawodnicy z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Lublina. Obie drużyny w piątek rozegrały naprawdę bardzo dobre spotkania.

Pierwsza partia spotkania dużo lepiej zacząła się dla tomaszowian. Mocna zagrywka oraz dobra skuteczność w ataku pozwoliła im objąć prowadzenie 16:13 i 22:15. Lubinianom nie można było odmówić walki, ale premierowa odsłona meczu należała do Lechii 25:17.

Siatkarze beniaminka po porażce w pierwszym secie, w kolejnym zagrali na dużo lepszym poziomie. Wzmocnili swoją zagrywkę m.in. Damian Wierzbicki 16:12. Podopieczni Bartłomieja Rebzdy nie mieli zamiaru się podać. Dobra postawa w polu serwisowym i ataku pozwoliła im doprowadzić do remisu 18:18. Lechia wytrzymała znacznie lepiej trudy zaciętej końcówki, mimo że przegrywała 21:23. Ostatni punkt w tym secie zdobył Paweł Stabrawa 25:22.

Trzecia odsłona meczu zaczęła się od prowadzenia 8:4 dla LUK Politechniki. Zespół z Tomaszowa Mazowieckiego zaczął popełniać proste błędy 8:13. Lubinianie do końca utrzymali równy rytm gry i nie dali przeciwnikom większych szans na nawiązanie równorzędnej walki. Tę część spotkania wygrali bardzo pewnie 25:14.

Czwarty set to bardzo zacięta walka po obu stronach siatki 15:15 i 19:19. W końcówce podopiecznych Bartłomieja Kołodziejczyka należało pochwalić za grę blokiem 23:21. W ostatniej akcji tej partii Wierzbicki zatrzymał pojedynczym blokiem Kamila Gutkowskiego 25:21.

Tie-break rozpoczął się od autowego ataku siatkarzy Lechii 0:1. Chwilę później skutecznym blokiem i atakiem popisał się Wierzbicki 3:0. W tym fragmencie gry, zespół z Tomaszowa Mazowieckiego popełniał sporo błędów własnych 1:6. Przed zamian stron LUK Politechnika prowadziła 8:4. Tomaszowianie jednak odrobili straty w końcówce 11:11, a nawet wyszli a prowadzenie 12:11. Serią dobrych zagrywek popisał się Marcel Hendzelewski 16:14. Ostatecznie mecz wygrali zawodnicy KS Lechii 1923 Tomaszów Mazowiecki 3:2.

Wyniki I Memoriału im. Janusza Sikorskiego
30 sierpnia (piątek)
Stal Nysa S.A. – KS Lechia 1923 Tomaszów Mazowiecki 0:3 (25;27, 19:25, 17:25)
Exact Sytems Norwid Częstochowa – LUK Politechnika Lublin 0:3 (23:25, 20:25, 29:31)

31 sierpnia (sobota)
Mecz o 3. miejsce: Stal Nysa S.A. - Exact Systems Norwid Częstochowa 3:2 (25:22, 24:26, 14:25, 32:30, 15:12)
Mecz o 1. miejsce: KS Lechia Tomaszów Mazowiecki - LUK Politechnika Lublin 3:2 (25:17, 25:22, 14:25, 21:25, 16:14)

Nagrody indywidualne I Memoriału im. Janusza Sikorskiego
MVP meczu Stal Nysa S.A. - Exact Systems Norwid Częstochowa:
Mariusz Schamlewski (Stal Nysa) oraz Matesz Piotrowski (Exact Systems  Norwid Częstochowa)
MVP meczu KS Lechia 1923 Tomaszów Mazowiecki - LUK Politechnika Lublin: Krzysztof Pigłowski (KS Lechia 1923 Tomaszów Mazowiecki) oraz Damian Wierzbicki (LUK Politechnika Lublin)
Wyróżnienia za najlepszą postawę podczas całego turnieju: Łukasz Kaczorowski (Stal Nysa S.A.), Mateusz Siwicki (Exact Systems Norwid Częstochowa), Kamil Gutkowski (KS Lechia 1923 Tomaszów Mazowiecki) oraz Paweł Rusin (LUK Politechnika Lublin)